Skip to content

Szkielet drewniany

TECHNOLOGIA

Do budowy domu szkieletowego stosujemy drewno sosnowe klasy c24. Drewno jest suszone komorowo i czterostronnie strugane. Podczas suszenia w temperaturze 60oC są zabijane zarodniki pleśni i grzybów oraz larwy owadów.
Konstrukcja ścian nośnych składa się z systemu słupów opartych na poziomej belce, tzw. podwalinie, zakotwionej w fundamencie. Słupy o przekroju najczęściej 15 x 5 cm rozstawia się w odstępach 40 lub 60 cm. Przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem, wilgocią i hałasem. Najczęściej stosowane są płyty z wełny mineralnej albo drzewnej. Jako izolacja może być też wtłoczona wełna celulozowa lub pianka poliuretanowa. Od zewnątrz materiał izolacyjny osłania się folią wiatroizolacyjną, a od środka domu – paroizolacyjną. Poszycie ścian wzmacniające ich konstrukcję stanowią wodoodporne płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe.

ZALETY

  • Technologia szkieletowa nie stawia ograniczeń co do standardu energetycznego domu i jego wyposażenia. Ze względu na coraz wyższe wymogi dotyczące termoizolacyjności przegród zewnętrznych stosuje się podwójną termoizolację – wewnątrz szkieletu oraz na zewnątrz niego.
  • Dom szkieletowy może osiągnąć standard pasywny. Taki budynek powinien być zbudowany szczelnie i wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także system ogrzewania wykorzystujący energię odnawialną. Warto dodać, że drewniane domy pasywne są budowane nawet na obszarach o zimnym klimacie i doskonale zdają egzamin.
  • Można budować zimą.
  • Tani dom.
  • Lekka konstrukcja.
  • Brak bezwładności cieplnej domu, czyli ogrzewać musimy jedynie powietrze w budynku, a nie dodatkowo jego ściany
  • Instalację grzewczą może stanowi każdy typ ogrzewania, który można wykorzystać w Polsce.
  • Dom ekologiczny, oddychający.
  Współczynnik przenikania U w W/(m2·K)   Przy grubości ściany  
  0,15 lub 0,10 (wariant thermo+)   33 cm – 38 cm
Partner strategiczny